Psychoterapia

 

Oferujemy indywidualną pomoc terapeutyczną w lękach, depresji, zaburzeniach obsesyjno - kompulsyjnych, nerwicach, zaburzeniach odżywiania, złości i innych trudnościach. Pomagamy w problemach związanych z tworzeniem i utrzymywaniem relacji z innymi, trudnościach w związkach. Pomagamy radzić sobie z niską samooceną, adhd, stresem, brakiem asertywności, wypaleniem zawodowym i innych.


Jeśli dotyczy Cię...

• zmęczenie życiem
• niezadowolenie ze swojego związku
• przepełnienie lękiem
• złość na swój "los"
• przekonanie, że już nic Ci się nie uda
• niezadowolenie z relacji z innymi
 
Zgłoś się do specjalisty, pomoże Ci wybrać kierunek działania.
 

Psychoterapia indywidualna polega na indywilualnym leczniczym kontakcie z terapeutą. W czasie takiej interakcji terapeuta podejmuje różne oddziaływania psychologiczne, aby pomóc pacjentowi lepiej zrozumieć trudności z którymi się zmaga oraz nauczyć jak radzić sobie z nimi.

Spotkania zaczynają się od jednej lub kilku konsultacji, na których terapeuta przeprowadza wywiad. W czasie wywiadu terapeuta próbuje dowiedzieć się jak najwięcej o sytuacji i problemie pacjenta. Na kolejnych spotkaniach zostaje zawarty kontrakt ustalający cele terapii, częstotliwość spotkań, czas ich trwania, koszt wizyt oraz to w jaki sposób pacjent może odwołać sesję.

Spotkania umawiane są najczęściej raz w tygodniu, chociaż może sie zdarzyć, ze w porozumieniu z pacjentem, zostanie ustalona inna częstotliwość. Sesja trwa do 50 minut, a sama terapia od kilku do kilkudziesięciu miesięcy. 

Metody psychologiczne podejmowane przez terapetów mogą różnić się od siebie w zalezności od tego w jakim nurcie pracuje terapeuta, jak funkcjonuje pacjent oraz z jakiego rodzaju trudnościami sie zmaga.

 
 
 CZYM SA TERAPIE POZNAWCZE I BEHAWIORALNE?

Psychoterapie nurtu poznawczego i behawioralnego oparte sa na wspólczesnych teoriach naukowych dotyczacych funkcjonowania psychicznego czlowieka i weryfikowane wynikami badan, które dowiodly ich skutecznosci.

Pacjenci( klienci) i terapeuci pracuja razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekscie zwiazku jaki wystepuje pomiedzy myslami, emocjami i zachowaniem danej osoby. W tej formie psychoterapii glówny nacisk polozony jest na trudnosci występujące „ tu i teraz” – w biezacym zyciu pacjenta. Ustalenie (przez terapeute i pacjenta) wspólnego punktu widzenia na pacjenta prowadzi nastepnie do zidentyfikowania konkretnych celów terapii, okreslenia czasu jej trwania, oraz strategii terapeutycznych, których zasadnosc i skutecznosc jest poddawana ciaglej ocenie.

Terapie poznawcze i behawioralne maja zastosowanie jako indywidualna forma terapii, a takze jako terapia rodzinna, malzenska, grupowa. Podejscia te moga przyjsc z pomoca kazdemu, niezaleznie od poziomu inteligencji, rasy, kultury, plci czy orientacji seksualnej.

Psychoterapeutami poznawczo-behawioralnymi sa zazwyczaj osoby profesjonalnie zwiazane z opieka zdrowotna - lekarze, psycholodzy, pielegniarki, pracownicy socjalni. Psychoterapeuci poznawczo behawioralni zgadzaja sie co do podstawowych wymienionych wyzej zalozen terapii, zdarza sie jednak, ze nazywaja sie: terapeutami poznawczymi, terapeutami behawioralnymi, poznawczo- behawioralnymi lub racjonalno- emotywnymi. Te rózne nazwy zaleza od glównego nurtu w którym dany terapeuta odbywal szkolenie i który praktykuje. Terapeuci poznawczy odnosza sie glównie do przekonan, automatycznych mysli, zalozen wplywajacych na sposób widzenia swiata. Terapeuci behawioralni odnosza sie wprost do zachowan pacjenta, a terapeuci poznawczo-behawioralni i racjonalno-emotywno behawioralni stosuja kombinacje technik majacych na celu modyfikacje do mysli i zachowan.. Niezaleznie od nazwy jaka okreslaja sie terapeuci, ta dziedzina psychoterapii zwana jest ogólnie zwany terapia poznawczo- behawioralna, (Cognitive Behavioural Therapy CBT). Wazniejszy niz nazwa uprawianego kierunku jest jednak fakt, ze wszyscy terapeuci maja na celu pomoc pacjentowi w osiagnieciu pozadanej przez pacjenta zmiany w sposobie myslenia, odczuwania i zachowywania sie.

Pewnym przykladem wzajemnych zaleznosci mysli – emocje -zachowania moze byc ponizsza sytuacja:

Barbara juz zasypiala, gdy uslyszala dzwonek telefonu, Zanim zdazyla podniesc sluchawke telefon przestal dzwonic. Od kilku lat, od czasu do czasu, Barbara miewala okresy przygnebienia i leki. Natychmiast przyszla jej na mysl córka, Elzbieta, która niedawno przeprowadzila sie do Warszawy. Pomyslala „Cos musialo sie stac Elzbiecie! To pewnie dzwonila policja ze Ela miala wypadek” . Zaczela czuc niepokój w okolicy zoladka, serce walilo jak mlot na sama mysl ze Elzbiecie cos sie stalo. Mysli gonily jedna za druga i Barbara zaczela obawiac sie, ze oszaleje. Kilkanascie razy wykrecila numer telefonu córki – nikt nie odpowiadal. „To dowód na to ze cos jest nie tak”- pomyslala. Czula taki przyplyw panicznego leku, ze przez cala noc nie zmruzyla oczu, mimo dodatkowej tabletki uspokajajacej. Czula sie okropnie myslac o wszystkich mozliwych rzeczach, które mogly przytrafic sie jej córce. Zaczela dzwonic do warszawskich szpitali, poszukujac informacji o córce - bezskutecznie. Rano dodzwonila sie w koncu do córki, dowiedziala sie ze ta swietnie sie bawila u przyjaciól i dlatego zostala tam na noc. Mimo tego Barbara przez caly czas odczuwala napiecie i czula ze tego dnie nie bedzie w stanie pójsc do pracy.

 

CZEGO MOZNA SIE SPODZIEWAC W TRAKCIE TERAPII ?

W terapii poznawczo-behawioralnej pacjent i terapeuta wspólpracuja w:

Rozwinieciu sposobu rozumienia problemu pacjenta akceptowanego przez obie strony

Zidentyfikowaniu charakterystycznej dla danego pacjenta wzorca zaleznosci mysli – uczucia , zachowanie i wplywu jaki ma on na codzienne funkcjonowanie pacjenta.

W oparciu o zrozumienie istoty problemu pacjenta, terapeuta wraz z pacjentem wspólpracuja w ustaleniu celów terapii i planu leczenia. Terapia skupia sie zazwyczaj na pomocy pacjentowi w znalezieniu takich sposobów rozwiazania obecnego problemu, które sa bardziej skuteczne niz dotychczas stosowane. W procesie tym pacjenci czesto sa zachecani do wypróbowania nowych sposobów radzenia sobie w czasie pomiedzy sesjami.

Terapia przewiduje okreslona ilosc sesji. Zazwyczaj liczba sesji rózni sie w zaleznosci od rodzaju i nasilenia problemu pacjenta. Sesje odbywaja sie zwykle raz w tygodniu. Dlugosc terapii moze byc bardzo różna. Po zakonczeniu terapii pacjent i terapeuta umawiaja sie zwykle na okreslona ilosc ( zazwyczaj kilka) sesji w wiekszych odstepach czasu. Sesje te maja na celu podtrzymanie efektów leczenia


W JAKIM RODZAJU PROBLEMÓW MOZE POMÓC TERAPIA POZNAWCZA?

Od kilkudziesieciu lat prowadzone sa na swiecie badania nad skutecznoscia terapii behawioralnych i poznawczych. Dowiodly one ze jest psychoterapia poznawczo-behawioralna jest szczególnie skuteczna w leczeniu:

 Leku i napadów paniki
 Fobii (w tym fobii spolecznych, agorafobii)
 Depresji
 Zaburzenia obsesyjno- kompulsyjnego ( natrectw)
 Zaburzen odzywiania
 Problemów seksualnych i malzenskich
 Problemów wystepujacych u dzieci i mlodziezy
 Przewleklego bólu, przewleklego zmeczenia
 Zaburzen zachowania i emocji np. tików
 Zlosci
 Problemów z narkotykami i alkoholem
 Schizofrenii i psychoz
 Zaburzen rozwojowych
 Zaburzenia afektywnego dwubiegunowego
 Zespolu stresu pourazowego
 Zaburzen snu

W zaleznosci od rodzaju i nasilenia problemu pacjenta psychoterapia poznawczo behawioralna moze byc stosowana jako jedyna metoda leczenia, lub w polaczeniu z farmakoterapia.

Informacje pochodzą ze strony Europejskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo - Behawioralnej

http://www.eabct.com/what_is_cbt_polish.htm

 

 

Kwestie organizacyjne

Umawianie spotkań i płatność.


 
Terminy spotkań umawiane są telefonicznie. 
 
Naszym klientom oferujemy możliwość uregulowania płatności na spotkaniu.
 

Odwoływanie spotkań, zmiana terminu


 
W sytuacji, kiedy z jakiegoś powodu, nie będziesz mógł dotrzeć na spotkanie z psychoterapeutą, prosimy, abyś je odwołał 48h przed umówionym terminem. Jeśli nie uda Ci się odwołać spotkania na 24h przed umówiona wizytą, pobierzemy należność w wysokości 100%. Zasady odwoływania spotkań zostaną przedstawione szerzej na spotkaniu z terapeutą podczas ustalania kontraktu terapeutycznego.
 
 

Spóźnienia


  Rozumiemy, że różne sytuacje i zdarzenia mogą spowodować spóźnienie. Jeśli przydarzy się to właśnie Tobie i spóźnisz się na umówione spotkanie, czas rozmowy nie zostanie wydłużony o Twoje spóźnienie. Ma to związek z opisanym harmonogramem spotkań - każda osoba umawiana jest na konkretną godzinę. Nie chcemy, aby ktoś czekał z powodu spóźnienia innych osób.  Szanujemy Twój czas i tego samego oczekujemy od Ciebie. Dziękujemy!
  


Zapraszamy do korzystania z usług naszych profesjonalistów:

  • Psychoterapeutów

  • Psychologów

  • Seksuologów

  • Psychiatrów

  • Logopedów

Zatrzymaj się na chwile...

Pomyśl o sobie i swoim życiu...

Czy masz wrażenie, że wszystko układa się nie tak, jakbyś tego chciał?

Czy istnieją trudności, które przeszkadzają Ci w "normalnym" funkcjonowaniu?

Czy w Twoim zachowaniu jest coś, co chciałbyś zmienić?

Czy jesteś niezadowolony z tego, jak układają się Twoje relacje z innymi?

Czy trudno mówić Ci o swoich uczuciach?

Czy często nie potrafisz opanować złości?

Masz problemy, które nie pozwalają Ci cieszyć się życiem?

Nasza Oferta

  Konsultacje psychologiczne

  Psychoterapia indywidualną

  Diagnoza psychologiczną i testy

  Diagnoza i leczenie psychiatryczne

  Terapia par

  Wsparcie w trudnych sytuacjach

  Pomoc w trudnościach wychowawczych

  Warsztaty, treningi i szkolenia

  Badania psychologiczne kierowców